Pre milovanú osobu, ktorá zomrela, chcete urobiť všetko najlepším spôsobom, takže príbuzní starostlivo vyberajú náhrobný kameň, ktorý bude vyzerať dobre, bude mať jedinečný dizajn a bude spoľahlivý, aby odolal akýmkoľvek poveternostným a klimatickým podmienkam.
Náhrobný kameň však nie je len kamenná doska na hlave hrobu. Toto je symbol večnej a svetlej spomienky na drahého človeka. V závislosti od zložitosti na ňom môžu pracovať architekti, sochári a umelci. Ako sa však nepomýliť pri výbere remeselníkov, ktorí budú výrobok vyrábať? Náhrobný kameň je predsa hlavným prvkom na hrobe a aj keď má lakonický dizajn, mal by byť kvalitný.
Známky, že pomník vyrobil profesionál
Predtým, ako sa naučíte rozlíšiť profesionála od amatéra, musíte určiť požiadavky na kvalitný náhrobok.
- Bezchybný vzhľad dosky a obrazu na nej: nemá žiadne triesky, praskliny atď. poškodenie, ku ktorému môže dôjsť v dôsledku neopatrného gravírovania alebo iného spôsoby spracovania. Drobné prvky sú detailne prepracované a všetky nápisy a kresby sú vyhotovené výtvarne, čitateľne a zreteľne podľa dohodnutého projektu.
- Správna hrúbka: náhrobný kameň musí vydržať vysoké zaťaženie vrátane odolnosti voči silnému vetru. Preto čím je náhrobok vyšší, tým väčšia by mala byť jeho hrúbka.
- Prirodzenosť materiálu: ak si vyberiete drahý mramor alebo žulu, je dôležité rozlíšiť jeho pravosť. Odtieň by nemal kombinovať viac ako 2-3 farby. Môžete držať ruku na kameni: mal by zostať studený bez toho, aby absorboval teplo vašich dlaní. Hranou mince prejdite po povrchu – na prírodnom kameni nezostane ani stopa.
Venujte pozornosť dostupnosti certifikátov a záruk na produkty. To je znak toho, že kamenári sú zodpovední za svoju prácu a môžu ručiť za jej kvalitu.
Ako určiť prácu amatéra
Skontrolujte vzhľad náhrobného kameňa. Povrch musí byť rovný, bez defektov, odrenín a v žiadnom prípade – bez trhlín! V opačnom prípade neplytvajte peniazmi.
Prítomnosť vonkajšieho poškodenia naznačuje zlé alebo neopatrné spracovanie kameňa a nízku kvalitu samotného materiálu. Kachle mohli byť napríklad nesprávne uskladnené alebo poškodené pri preprave a táto skutočnosť bola skrytá. Mikrotrhlina sa však časom začne zväčšovať a pod vplyvom dažďa, snehu atď. poveternostné podmienky zničia štruktúru. Jasne to uvidíte, keď sa náhrobný
kameň začne bez zjavného dôvodu štiepiť alebo rozpadávať.
Ďalším poplašným zvončekom sú zvyšky farby, cudzie škrabance alebo extra fragmenty rytiny. Podvodníci môžu použiť taniere z druhej ruky od iných hroby a pomocou pieskovania sa pokúste odstrániť predchádzajúce nápisy a fotografie.
Aj po mnohých rokoch milovaní naďalej žijú v našich srdciach. A našou povinnosťou je zariadiť krásne a spoľahlivé miesto na večný odpočinok. Preto starostlivo kontrolujte kvalitu produktov a dôverujte skutočným profesionálom!