Prírodný kameň mramor je využívaný najmä na tvorbu umeleckých diel a budov po tisíce rokov. Všade, kam sa pohnete, vidíte mramorové podlahy. Ale odkiaľ mramor vlastne pochádza? Mramorový trend je možné zahliadnuť všade okolo Vás a nie len ako samotný kamenný materiál. Existuje veľa mramorových produktov ako sú samotné interiérové dekorácie, kuchynské a kancelárske pomôcky, krbové obklady a iné. Názov mramor pochádza z gréckeho slova „Marmareos“, čo znamená lesk. Vpravo na obrázku môžeme vidieť kuchyňu vyrobenú na mieru z prírodného kameňa mramor. Mramorová kuchynská doska dodáva kuchyni správnu eleganciu a krásny lesk do celého priestoru.
Ako sa mramor vyrába?
Mramor je metamorfná hornina, čo laicky znamená „skala, ktorá sa zmenila“. Sú tvorené z iných materiálov, ktoré už existujú na zemskom povrchu, hlavne z lávy alebo z roztaveného jadra zeme. Mramor sa tvorí z vápenca, ktorý má mnohé jeho vlastnosti.Vápenec je zväčša tvorený z rias a koralov, ktoré sa zhromaždili na dne mora.Vápenec sa zvyčajne tvorí zo škrupín, koralov a rias, ktoré sa zhromažďujú na morskom dne a stláčajú sa tisíce rokov. V dôsledku toho môžete niekedy vidieť fosílie vo vašej mramorovej podlahe alebo dlaždíc.Na obrázku nižšie môžeme vidieť krásny čierny krb s bielymi žilami z mramora. Obklad krbu z mramora je do detailu spracovaný podľa potrebnej mierky krbu, kde pôsobí mohutne a je stredobodom pozornosti v celom priestore.Jedinečné a úchvatné tvary v prírodnom kameni sú hlavným dôvodom jeho hodnoty. Každý mramor je jedinečný a preto nie je možné aby mal niekto rovnaký kus.Sú tvorené minerálmi, ktoré boli uložené vo vápencoch dlhé roky predtým, než boli zasiahnuté extrémnym teplom a tlakom zemskej kôry. Minerály reagovali na proces inak ako samotný kameň a tak sa vytvorili žily a vzory.
Kameňolom Carrara v Toskánsku, Taliansko
Obklad krbu z čierneho lesklého mramoru – Marquina
Prečo je mramor rôznej farby?
Biele farby mramorov nie sú len jedinou variatnou. Vďaka minerálom a solí, ktoré na mramor pôsobia, dokáže mramor nadobudnúť krásne prirodzené farby, ktoré sa tiahnu od najčistejšej bielej až po trblietavé farby. Každá farba je vytvorená pôsobením iného druhu látky.Príklad: Čierne a sivé žily sú tvorené nečistotami uhlíka zatiaľ čo zelený mramor je spojený pôsobením serpentínu.
Moderná výroba mramoru
Mramor, ktorý je symbolom luxusu, je nahliadnuteľný po celom svete. Najväčšími krajinami s ťažbou mramora sú: Taliansko, Španielsko, India a Čína. Aj napriek tomuto sa mramor ťaží aj v iných krajinách.V súčasnej dobe si architekti a dizajnéri stále viac uvedomujú potrebu využitia prírodných materiálov, ktoré sú nielen ekologické, ale aj krásne- ekologicky elegantné.Na obrázku vľavo môžeme vidieť krásnu mramorovú dlažbu, ktorá je rezaná do rovnakých rozmerov kocky. Mramorový obklad dodáva apartmánu správny luxus a lesk. Na záver tu máme jednoduchú a elegantnú kúpeľňu z mramora. Sprchový kút z mramora je bielej farby, čím je aj prispôsobený ostatnému okoliu v kúpeľni.
Interiérova dlažba z lesklého mramoru Nero Marquina
Zástena v kúpeľni z elegantného bieleho mramoru
Famózny kameňolom nachádzajúci sa v Toskánsku, Taliansko.
Z daného kameňolomu pochádza luxusný biely mramor, ktorý je dovážaný do všetkých kútov sveta. Zo spomínaného mramoru čerpali materiál na svoje diela aj slávni umelci, ako napríklad Michelangelo či Leonardo da Vinci. Biely mramor sa používa hlavne do interiéru, kde sa značné množstvo využíva do kúpeľní, obkladov, kuchynských pracovných dosiek a iných.