Najväčší showroom na Slovensku nájdete na Prievozskej ulici č. 18 v Bratislave kde Vás s radosťou privítame.

Známky opotrebovania kameňa v interiéri alebo exteriéri, ako sa im vyhnúť alebo ich odložiť

Známky opotrebovania kameňa v interiéri alebo exteriéri, ako sa im vyhnúť alebo ich odložiť

Známky opotrebovania kameňa v interiéri alebo exteriéri, ako sa im vyhnúť alebo ich odložiť

Prírodný kameň je jedným z najpevnejších materiálov, preto sa široko používa pri výrobe estetických a odolných exteriérových a interiérových výrobkov: fasád budov, schodov, dosiek alebo dekoratívnych sôch. Najobľúbenejší je mramor a žula, ale cenený je aj ónyx, pieskovec a iné.

Všetko má dátum spotreby a aj kameň sa časom rozpadne, stratí na hustote a farbe. Aby sa predišlo predčasnému znehodnoteniu alebo oddialeniu opotrebovania, je potrebná určitá starostlivosť a ochrana pred vonkajšími vplyvmi.

Ako pochopiť, že kameň sa opotrebuje

Výrobky z prírodného kameňa sa používajú vonku aj vo vnútri miestnosti, preto sú vystavené negatívnym vplyvom zrážok, teplôt, agresívnych chemikálií, hromadeniu prachu, nečistôt, mastnoty atď.

Hlavnými znakmi opotrebovania sú zničenie kameňa v rohoch, strata hustoty, výskyt trhlín a triesok. Okrem toho sa kameň môže začať rozpadať, stratiť farbu a lesk.

Ako sa vyhnúť zničeniu kameňa a predĺžiť jeho životnosť

Hlavným nebezpečenstvom pre vonkajší dizajn sú poveternostné podmienky. Kameň, ktorý je vždy na ulici, sa postupne zhoršuje UV žiarením, dažďovou vlhkosťou a prudkými teplotnými výkyvmi. Podzemná voda s obsahom solí reaguje s kameňom a tiež urýchľuje jeho opotrebovanie (možno ste si všimli, ako sa na povrchu kameňa objavujú lišajníky, machy, huby a pod.). Nahromadená vlhkosť zaťažuje štruktúru kameňa, kvôli čomu v ňom vznikajú trhliny.

Opotrebeniu podliehajú aj interiérové ​​prvky. Hlavným faktorom je staré znečistenie, pôsobenie vlhkosti a čistenie agresívnymi chemikáliami.

Na obnovenie pôvodného vzhľadu kameňa sa používa mechanické spracovanie (brúsenie a leštenie), ako aj ochranná impregnácia (napríklad hydrofobizátor).

Brúsenie odstráni praskliny a škrabance a ochranné nátery vytvoria bariéru pre ďalšie poškodenie, UV žiarenie a prenikanie vlhkosti. Vhodné sú nátery s obsahom parafínu alebo vosku, ktoré sa skladujú v rovnomernej vrstve na mramorových a žulových povrchoch 15 rokov. Po aplikácii takýchto
prostriedkov by mal byť kameň leštený.

Keď sa na žule objavia najmenšie trhliny, okamžite ich zatmelte alebo utesnite, pretože vlhkosť, ktorá sa dostane dovnútra, bude kameň „brúsiť“ aj po obnovení defektu.

Mastné škvrny skracujú životnosť žuly, preto by sa mali odstraňovať okamžite a striekaním (tretie sa neodporúča). Mramor je citlivý na farbivá obsiahnuté v šťavách, víne či káve. Vždy ich treba utierať prípravkami určenými na mramor, aby sa nepoškodila politúra.

Prírodný kameň potrebuje ochranu pred negatívnymi faktormi. Jeho povrch ošetrite ochrannými impregnáciami a vnútorné prvky udržujte čisté a suché. To predĺži životnosť jedného z najpevnejších materiálov a zachová jeho estetiku!