Najväčší showroom na Slovensku nájdete na Prievozskej ulici č. 18 v Bratislave kde Vás s radosťou privítame.

Druhy spracovania kameňa – leštenie, brúsenie, vypaľovanie, čistenie a formovanie

Druhy spracovania kameňa – leštenie, brúsenie, vypaľovanie, čistenie a formovanie

Druhy spracovania kameňa – leštenie, brúsenie, vypaľovanie, čistenie a formovanie

Kameň je hlavným a najstarším materiálom, ktorý ľudstvo začalo používať. Je potrebný v mnohých oblastiach: stavebníctvo, cestná dlažba, interiérový dizajn a dekorácie. Dnes sa používajú rôzne spôsoby práce s kameňom, ktoré umožňujú z hrubej horniny vyrobiť skutočné umelecké diela.
Povedzme si o hlavných typoch spracovania kameňa – leštenie, brúsenie, vypaľovanie, čistenie a formovanie.

Leštenie

Vyššia úroveň spracovania, ktorá dáva akémukoľvek produktu dokonale hladký povrch so zachovaním prirodzeného vzoru kameňa. Živým príkladom sú dosky, dlaždice a okenné parapety.
Na leštenie kameňa sa zvyčajne používajú stroje s plátennými a plstenými kotúčmi a pastou obsahujúcou oxid chrómu. Predstavujú tiež leštiace diamantové nástroje, ktoré vytvárajú dokonale rovný povrch bez jediného mikročipu alebo praskliny.

Brúsenie

Najbežnejší typ spracovania kameňa. Pre kvalitný výsledok sa používajú špecializované portálové planétové stroje, stroje alebo objímkové stroje.
Princíp činnosti je založený na rotácii niekoľkých kruhov s abrazívom, čím sa povrchová vrstva materiálu vyhladí. Procesné kroky sú zhruba nasledovné: hrubé brúsenie, hrubovanie, sekundárna konečná úprava a leštenie. Vrstvy a prebytočný prach sú zo skaly odstránené, takže môžete vidieť textúru prírodného kameňa.

Pálenie

Textúra kameňa počas tejto úpravy sa vykonáva ohňom. Horné vrstvy horniny sa zahrievajú na teplotu topenia. Vďaka tomu môžete opraviť vizuálne chyby kameňa a zvýšiť jeho odolnosť proti opotrebeniu voči vlhkosti, nárazom, teplotným zmenám a chémii.
Vypaľovanie je obľúbené pre podlahové povrchy (žiaruvzdorné). Tradične sa takto upravujú žulové podlahy v halách veľkých budov.

Sochárstvo

Kamenná štukatúra pomáha vytvárať jedinečný dizajn budovy. Najčastejšie sa na to používa prírodná sadra. Spáli sa a rozomelie, pridá sa voda a potom sa zmieša s bóraxom, vápnom, lepidlom atď. látok Sadra zväčšuje objem, čo vám umožňuje vyrezávať najmenšie detaily produktu. Obľúbenosť tohto typu povrchovej úpravy je estetika, šetrnosť k životnému prostrediu, ako aj prijateľná cena.

Čistenie

Aby sa kameň leskl lepšie ako zrkadlo, pomôže technológia čistenia. Najmenšie nerovnosti povrchu by sa mali odstrániť. Dnes sa to robí parafínom, silikónom alebo kombináciou špeciálnych pást. Pri sušení látky polymerizujú a kameň je možné čistiť oceľovou plsťou, aby sa odstránili zvyšky pasty. Používajú sa aj brúsne kefy, po ktorých sa povrch stáva hladkým a príjemným.
Opracovaním kameňa je možné vytvárať jedinečné veci, ktoré potešia oko nielen v interiéri, ale aj na fasádach budov a uličných komunikáciách z dlažobných kociek a spotrebiteľ môže získať rôzne textúry na obklad alebo dekoráciu.