Tradícia krásneho zdobenia hrobov je symbolom prejavu lásky a úcty k predkom a úctou k ich večnej pamiatke. Oblasť by preto mala vyzerať upravene a esteticky. Na tento účel sú hrobové miesta lemované elegantnými zelenými rastlinami.
Kľúčovou požiadavkou je upraviť hrob v súlade s jeho účelom, pretože cintorín je predovšetkým miestom odpočinku. Za pripomenutie stojí aj to, že pozemok hrobu je plošne obmedzený a cintorín je miesto, kam nechodíme každý deň, preto má tento typ terénnych úprav určité zvláštnosti.
Požiadavky na zelené plochy pre hrob
Rastliny musia odolávať všetkým rozmarom prírody: byť odolné voči mrazu, vetru, suchu, škodcom atď. Okrem toho by nemali potrebovať hnojenie pôdy a časté presádzanie.
Existuje široký výber rastlín podľa typu, tvaru, funkcií, pomocou ktorých je ľahké vyzdobiť pozemok ako jedinú kompozíciu, ktorá vyzerá atraktívne a nevyžaduje komplexnú starostlivosť.
Druhy rastlín vhodné na dekoráciu
Na hroby sa zvyčajne používajú tri druhy výsadieb.
Rastliny na rámovanie náhrobného kameňa
Na tento účel sú vhodné výsadby stromov a kríkov: nízke (zakrslé) kríky a stromy, ktoré nedorastajú vyššie ako 2,5 m.. Umiestňujú sa v hornej časti hrobu napríklad symetricky z dvoch strán. Ale ak je plocha malá, je lepšie umiestniť rastliny asymetricky, čo priestor opticky prehĺbi. Vo všeobecnosti môžete na miesto umiestniť 2-5 rastlín.
Ihličnaté druhy sú ideálne nenáročné na starostlivosť: borovica horská, nízko rastúce jedle, smreky, tuje. Nepotrebujú prerezávanie, zalievanie, dodatočnú výživu atď. Medzi listnatými je výber ešte väčší: kalina, orgován, hortenzia, čučoriedka atď. Niekoľkokrát do roka je však potrebné z hrobu odstraňovať opadané lístie.
Rastliny na trávnik
Zaberajú veľkú časť plochy a sú potrebné na pokrytie pôdy vrstvou zelene. Ich výška je zvyčajne 5-25 cm. Mali by dobre znášať zimu. Treba dodržiavať zásady nenáročnosti a dekórum. Vhodné sú brčál, kosatce, krokusy, pivonky, snežienky, cezmíny, rebríček. Zo vždyzelených rastlín sú to horizontálne borievky, drieň a iné.
Sezónne plantáže
Často sú umiestnené v samostatnom priestore (rabatka), pričom sa menia raz alebo dvakrát do roka. Plantáže kvitnú hojne a dlho a vytvárajú prízvuk. Klasickými rastlinami na hrob sú begónie, nechtíky, muškáty atď. Na jar sú vhodné cibuľoviny – krokusy, tulipány, narcisy. Petúnie a Phlox vyzerajú dobre v lete.
Po 10 rokoch je potrebné plantáž úplne obnoviť. Na tento účel sa vrchná vrstva zeme nahradí novou a rastliny sa vysádzajú v poradí, v akom to bolo prvýkrát.
Úprava miesta s rastlinami by sa mala venovať pozornosť, pretože zelené výsadby na hroby sú symbolom večnej pamäti a prejavom lásky k mŕtvym.