Najväčší showroom na Slovensku nájdete na Prievozskej ulici č. 18 v Bratislave kde Vás s radosťou privítame.

Druhy zelených rastlín, ktoré sú vhodné na výzdobu hrobu na cintoríne

Druhy zelených rastlín, ktoré sú vhodné na výzdobu hrobu na cintoríne

Druhy zelených rastlín, ktoré sú vhodné na výzdobu hrobu na cintoríne

Tradícia krásneho zdobenia hrobov je symbolom prejavu lásky a úcty k predkom a úctou k ich večnej pamiatke. Oblasť by preto mala vyzerať upravene a esteticky. Na tento účel sú hrobové miesta lemované elegantnými zelenými rastlinami.

Kľúčovou požiadavkou je upraviť hrob v súlade s jeho účelom, pretože cintorín je predovšetkým miestom odpočinku. Za pripomenutie stojí aj to, že pozemok hrobu je plošne obmedzený a cintorín je miesto, kam nechodíme každý deň, preto má tento typ terénnych úprav určité zvláštnosti.

Požiadavky na zelené plochy pre hrob

Rastliny musia odolávať všetkým rozmarom prírody: byť odolné voči mrazu, vetru, suchu, škodcom atď. Okrem toho by nemali potrebovať hnojenie pôdy a časté presádzanie.

Existuje široký výber rastlín podľa typu, tvaru, funkcií, pomocou ktorých je ľahké vyzdobiť pozemok ako jedinú kompozíciu, ktorá vyzerá atraktívne a nevyžaduje komplexnú starostlivosť.

Druhy rastlín vhodné na dekoráciu

Na hroby sa zvyčajne používajú tri druhy výsadieb.

Rastliny na rámovanie náhrobného kameňa

Na tento účel sú vhodné výsadby stromov a kríkov: nízke (zakrslé) kríky a stromy, ktoré nedorastajú vyššie ako 2,5 m.. Umiestňujú sa v hornej časti hrobu napríklad symetricky z dvoch strán. Ale ak je plocha malá, je lepšie umiestniť rastliny asymetricky, čo priestor opticky prehĺbi. Vo všeobecnosti môžete na miesto umiestniť 2-5 rastlín.

Ihličnaté druhy sú ideálne nenáročné na starostlivosť: borovica horská, nízko rastúce jedle, smreky, tuje. Nepotrebujú prerezávanie, zalievanie, dodatočnú výživu atď. Medzi listnatými je výber ešte väčší: kalina, orgován, hortenzia, čučoriedka atď. Niekoľkokrát do roka je však potrebné z hrobu odstraňovať opadané lístie.

Rastliny na trávnik

Zaberajú veľkú časť plochy a sú potrebné na pokrytie pôdy vrstvou zelene. Ich výška je zvyčajne 5-25 cm. Mali by dobre znášať zimu. Treba dodržiavať zásady nenáročnosti a dekórum. Vhodné sú brčál, kosatce, krokusy, pivonky, snežienky, cezmíny, rebríček. Zo vždyzelených rastlín sú to horizontálne borievky, drieň a iné.

Sezónne plantáže

Často sú umiestnené v samostatnom priestore (rabatka), pričom sa menia raz alebo dvakrát do roka. Plantáže kvitnú hojne a dlho a vytvárajú prízvuk. Klasickými rastlinami na hrob sú begónie, nechtíky, muškáty atď. Na jar sú vhodné cibuľoviny – krokusy, tulipány, narcisy. Petúnie a Phlox vyzerajú dobre v lete.

Po 10 rokoch je potrebné plantáž úplne obnoviť. Na tento účel sa vrchná vrstva zeme nahradí novou a rastliny sa vysádzajú v poradí, v akom to bolo prvýkrát.

Úprava miesta s rastlinami by sa mala venovať pozornosť, pretože zelené výsadby na hroby sú symbolom večnej pamäti a prejavom lásky k mŕtvym.