Najväčší showroom na Slovensku nájdete na Prievozskej ulici č. 18 v Bratislave kde Vás s radosťou privítame.

Kameň a jeho využitie v architektúre

Kameň a jeho využitie v architektúre

Kameň a jeho využitie v architektúre

Prírodný kameň je jedným z najstarších materiálov používaných ľudstvom v stavebníctve a architektúre. Spracováva sa v rôznych tvaroch a veľkostiach. Zvyčajne ide o obdĺžnikové alebo štvorcové dlaždice.

Kamene sa po mnoho storočí používajú nielen na stavbu hlavných štruktúr, ale aj na zdobenie a výrobu interiérových predmetov. To znamená, že na začiatku histórie to bol pevný základ, na ktorý padla všetka záťaž. Dnes je dopyt po tenších prvkoch, plotoch, vonkajších a vnútorných úpravách.

Aké kamene sa používali v architektúre

Bežné druhy kameňov boli a sú žula, mramor, tuf, pieskovec, vápenec, fasádny kameň, ónyx atď. Uvažujme o niektorých z nich.

Mramor

Je to jeden z najobľúbenejších materiálov aj dnes. V dávnych dobách sa používal na stavanie stĺpov, používal sa na pokrytie fasád chrámov a palácov. Ľudia oceňovali mramor pre jeho silu, odolnosť, neuveriteľnú krásu vzoru a rôzne odtiene: od bielej po tmavo červenú a smaragdovú. Dnes sa z mramoru vyrábajú dosky na podlahy a steny, vytvárajú sa dekorácie pre krby, kuchynské dosky,
jedinečné mozaiky a reliéfne architektonické kompozície.

Tuff

Dlho bol považovaný za symbol večnosti. Domy z neho demonštrovali postavenie a bohatstvo človeka, jeho príslušnosť k vysokej spoločenskej triede. Dnes je tufová architektúra v Arménsku bežná, pretože práve tam sa ťaží najviac tohto kameňa. Zároveň sa dodávky uskutočňujú do mnohých krajín sveta. Materiál je cenený pre svoju bohatú paletu odtieňov a pevnosť. Budovy z neho sú odolné, krásne a nepotrebujú obklady. Tuf je vodeodolný a má nízku tepelnú vodivosť, takže v dome bude v zime teplo a v lete chlad.

Fasádny kameň

Jeden z najstarších stavebných materiálov používaných na stavbu, neskôr na dekoráciu a obklady. Z tohto kameňa bolo postavených mnoho architektonických pamiatok, vrátane egyptských pyramíd, chrámov starovekého Grécka a Ríma, čínskych pevností atď. V období renesancie sa kameň stal dekoratívnym materiálom, spracovával sa na elegantné fontány, oblúky, stĺpy a fresky, ktoré zdobili bohaté domy. Tento kameň sa začal masovo používať v 19. storočí s rozvojom technológií rezania a brúsenia.

Prírodný kameň je dnes považovaný za jeden z materiálov budúcnosti, ktorý bude kľúčom k rekonštrukcii a rozvoju miest.

Pevnosť a odolnosť (viac ako 500 rokov!) kameňa vyniesla na popredné miesto medzi materiálmi pre stavebníctvo a architektúru. Rozmanitosť textúr, jedinečné vzory plemena, ktoré sa nikdy neopakujú, umožňujú dizajnérom nezdržiavať svoju predstavivosť a premeniť akékoľvek architektonické nápady na realitu.