Najväčší showroom na Slovensku nájdete na Prievozskej ulici č. 18 v Bratislave kde Vás s radosťou privítame.

Ako vybrať správnu základňu pre kamennú dosku

Ako vybrať správnu základňu pre kamennú dosku

Ako vybrať správnu základňu pre kamennú dosku

Stolová doska je dôležitým prvkom interiéru a vzhľadom na to, že tento povrch je určený do kuchyne, podlieha aktívnemu používaniu, rýchlo sa poškodzuje a stráca svoj atraktívny vzhľad. Nože, horúce jedlá, striekance tuku – to všetko zanecháva na povrchu svoju stopu.

Okrem jedinečného dizajnu by ste pri výbere základne pre stolovú dosku mali venovať pozornosť aj materiálu a jeho vlastnostiam.

Ako si vybrať základňu kamennej dosky

Dnes sú dosky vyrobené z rôznych materiálov: dreva, akrylu a plastu, ale prírodný kameň je považovaný za najobľúbenejší. Je cenený pre svoju pevnosť, odolnosť, príjemnú textúru a jedinečný dizajn vytvorený samotnou prírodou.

Žula a mramor zostávajú najštýlovejšími a najvyhľadávanejšími základnými kamennými doskami.

Žulová základňa

Vyzerá skvele, je odolný voči mechanickým vplyvom, na povrchu neuvidíte škrabance od noža ani stopy po rozpálenej panvici. Materiál je bezchybne pevný, odolný voči vlhkosti a trvácny, odoláva agresívnym chemikáliám, zásadám a vplyvom tuku, inertného voči hubám. Zároveň môže odpudzovať drahá cena a náročnosť obnovy. Žula je veľmi ťažké vážne poškodiť, ale ak sa vám to podarilo, budete musieť úplne zmeniť základňu.

Mramorový základ

Vďaka jedinečnému prírodnému vzoru vyzerá neskutočne krásne. Mramor znesie vysoké teploty, je odolný proti poškriabaniu a príjemný na dotyk, no podklad ľahko absorbuje vlhkosť, nečistoty a mastnotu cez mikropóry, bojí sa agresívnych kyselín, preto potrebuje starostlivú a dôkladnú starostlivosť. A náklady tiež nie sú z rozpočtu.

Akryl

Hoci je klasifikovaný ako umelý kameň, tento materiál je tiež žiadaný pre dosky. Jeho základ tvorí prírodná kamenná drť s kremenným aglomerátom. Výhodou je odolnosť proti nárazu, odpudivosť farbív, vody a nečistôt. Medzitým akryl vybledne pod vplyvom UV žiarenia, neznáša vysoké teploty a škrabance.

Každý materiál má teda svoje výhody a nevýhody, preto okrem prevádzkových vlastností odporúčame zohľadniť aj niekoľko ďalších kritérií:

  • pevnosť: povrch musí byť odolný voči nárazom, poškriabaniu a vysokým teplotám;
  • dizajn: stolová doska by mala byť v súlade s miestnosťou, takže výrobok vyrobený z prírodného kameňa sa stane vrcholom kuchyne vďaka jedinečným, ale zdržanlivým vzorom a pokojným odtieňom;
  • textúra: lesklý mramor alebo akryl rozšíria priestor, dodajú svetlo, ale povrch sa bude musieť často trieť, aby nezostali žiadne výtlačky. Matná báza je praktickejšia.

 

Výber základne kamennej dosky nie je ľahká úloha. Ale po rozhodnutí o dizajne, frekvencii prevádzky a osobných preferenciách si ľahko vyberiete.

Stolová doska z prírodného kameňa je elegantná a štýlová možnosť, ktorá vám pri správnej starostlivosti bude slúžiť mnoho desaťročí a bude vyzerať ako nová!